מגמות בפיתוח מוצרים חדשניים מבוססי גרפן

OPTIMAL SENSE POSTS

מאת: ד”ר דב רייכמן 

הגרפן הינו החומר החזק ביותר והקל ביותר, תכונות הנדרשות בכל ענפי התעשייה.
בנוסף, המוליכות החשמלית והתרמית יוצאות הדופן הופכות את הגרפן לשחקן מרכזי במגוון יישומים חדשניים.

המאמר מתייחס למגמות ולהתקדמות ביישומי הגרפן בתעשייה וממליץ לבחון שימוש בגרפן כחלק מתהליכי החדשנות לשיפור המוצרים הקיימים ולפיתוח העסקי במגוון ענפים ותעשיות.

הגרפן משתלב בפיתוח דיו מוליך המיועד לסימון מוצרים רבים ובכך להחליף תגי אבטחה אלקטרוניים כשהמוצר מתרחק מעל הטווח שהוגדר.

לגרפן יתרון רב בפיתוח וייצור מסכי מגע גמישים וחברות רבות מעוניינות בשיפור תכונות המוליכות, הגמישות והעמידות של מסכי מגע גמישים לתעשיית האלקטרוניקה והמכשירים הניידים.

תעשיית החומרים המרוכבים הייתה בין הראשונות לבחון את שילוב הגרפן במוצרי פיברגלס וחומרי מיבנה אחרים כדי לקבל תכונות חוזק, גמישות ועמידות. צימצום המשקל היחסי של חומרי המיבנה במיוחד לכלי טיס לא מאוישים, סירות וחומרים קלים לשילוב ברכב חשמלי.

מוצרים ראשונים כבר קיימים במוצרי ספורט ובריכות שחיה מבוססות פיברגלס.

חברת Head מדווחת שהמחבטים המתקדמים של החברה ששולב בהם גרפן כבר הובילו להישגים וניצחונות של שחקני טניס מובילים עקב תכונות הסיבים הספירליים החדשניים המשפרים את הגמישות, פיזור האנרגיה במחבט ותחושת החבטה המדויקת יותר.

חברת Catlike הספרדית לייצור ציוד ספורט, מדווחת על קסדת אופניים חדשה המכילה גרפן, קלה יותר וחזקה יותר ובעלת עמידות משופרת משמעותית לפגיעות.

מספר חברות מדווחות על שימוש בגרפן במעילים, בגדי ספורט ומוצרי טקסטיל אחרים על מנת לשפר את הולכת החום, פיזור הלחות המצטברת ודחיית התפתחות של בקטריות.

צבעים וציפויים מסחריים פותחו על בסיס של חומרים טבעיים כדי לסייע בספיחת CO2 ובכך לצמצם את ההתחממות הגלובלית. לצבעים וציפויים אלה הוסף גרפן על מנת שניתן יהיה להגיע לתכונות החוזק והעמידות הנדרשות ובכך נתקבלו ציפויים איכותיים ועמידים וידידותיים לסביבה.

חברת Aquatic Leisure Technologies (ALT), בין המובילות באוסטרליה לייצור בריכות שחיה, החלה להוסיף גרפן לחיזוק בריכות הפיברגלס ושיפור עמידות הפיברגלס לאורך זמן.
החברה חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם First Graphene ונערכת למכירת הבריכות מדגם ה-Graphene Nano Tech באוסטרליה, ניו זילנד וארה”ב.
על פי דיווח מנכ”ל החברה, הוספת ריכוזים נמוכים יחסית של גרפן איפשרה את שיפור תכונות החוזק והעמידות ושיפור של פי 10 בדחיית מים ומניעת חדירות של מים.

חברות רבות היום בוחנות שימוש בגרפן כדי לצמצם את הנזקים הקשורים בגזי חממה, פליטת CO2 וזיהום.

בין הכיוונים הרבים לשימוש בגרפן לצימצום ההתחממות הגלובלית, ניתן לציין את שילוב הגרפן בזיהוי זיהומים, טיפול במים ושיפור טכנולוגיות בתחום האנרגיה המתחדשת.
איחסון אנרגיה, סוללות מתקדמות ומערכות סולריות. מקורות אנרגיה לכלי רכב חשמליים וחומרי מבנה קלים החוסכים באנרגיה ופליטת CO2. סינון יעיל של מזהמים במים ועוד מגוון רחב של יישומים בעלי פוטנציאל רב.

מומלץ לקרוא את המאמר שפורסם ב-Graphene Flagship. 

חברת First Graphene מעדכנת באופן שוטף את השימושים המסחריים החדשניים של מוצרי הגרפן של החברה בתעשיות השונות ובהן תעשיית הבטון, ייצור כלי שייט וכן יישומים שונים הדורשים עמידות גבוהה לשחיקה.